Zemní práce

Stavby Kosnar

Co pro vás můžeme udělat

Chodníky, terasy a oplocení

Stavební společnost KosnarStavby nabízí veškeré typy zemních prací, především ale realizace zahradních chodníků, palisád, teras a plotů. Máte rodinný dům a potřebujete k němu nový chodník či příjezdovou cestu? Neváhejte a obraťte se na nás jako na spolehlivého partnera pro realizace zemních prací. Rádi vám odpovíme na zaslanou poptávku nebo si s vámi popovídáme o vašich potřebách přes telefon. Přijedeme na místo, vše zaměříme, pošleme kalkulaci a zrealizujeme k vaší spokojenosti. Vyzkoušejte nás!

zahradní chodník pokládka

Zahradní chodníky

Základní směr chodníku je většinou dán architektonickým záměrem projektanta domu ve spolupráci s projektantem konečné úpravy zahrady. Chodník by měl vždy korespondovat s charakterem přilehlého domu, s plotem a celkovým rázem zahrady. Pokud je branka nebo vjezdová brána od vašeho domu vzdálená jen několik metrů, většinou nenastává žádný problém. Je však třeba brát zřetel na příčné i podélné sklony terénu a těm chodník přizpůsobit. Předejdete tak vznikajícímu opakovanému náledí nebo sesuvům půdy na pochozí plochu. Vytyčené trasy je poté dobré respektovat vysazením různých druhů květin nebo menších dřevin. V místech, kde se často chodí a kde je v zimních měsících větší riziko vzniku námraz a náledí, doporučujeme instalaci elektrického vytápění chodníku. Tento „zlepšovák“ není drahý a jeho instalace není nijak složitá. Tohoto pomocníka určitě oceníte a sousedé vám ho budou jistě závidět.

okapový chodník

Okapové chodníky

Okapové chodníky přicházejí v úvahu, když jde o realizaci chodníku, který leží v těsné blízkosti domu – zejména nepodsklepeného. Jedná se o zhruba 50 cm široký pás kolem domu, kde je prostor mezi obrubníkem a samotným domem vyplněn až 30 cm vysokou vrstvou různě velkých oblázků – kačírku. Ty jsou uloženy ve sklonu od domu. Pod tuto vrstvu se umísťuje jednoduchý, ale účinný odvodňovací systém z PVC trubek s patřičným spádem. Chodníky plní drenážní funkci – získáte jistotu, že trávník a jiná vegetace ani voda vašemu domu nebudou škodit. Tyto plochy tedy neplní pouze estetickou funkci, ale jsou především praktické.

Doporučujeme

Přírodní kámen

Tradiční materiál, používaný na zahradní cesty, chodníky nebo jiné zpevněné plochy, je přírodní kámen. Nejoblíbenější jsou štípaná břidlice, vápenec, pískovec, andezit nebo žula. Tyto kameny nevyžadují začlenění obrubníků nebo palisád. Chodník je totiž osazen tak, aby přesně kopíroval terén, což vám ulehčí i práci při sekání trávníku. U těchto speciálních variant zahradních chodníků máte na výběr z této řady barev: hnědá, žlutá, zelená a červená. Přírodní kámen má vlastnosti, které k využití na volném prostranství přímo vybízejí. První předností je snadná údržba, dále odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí, stálá barva a kresba. Údržba takového chodníku pak spočívá pouze v občasném opláchnutí vodou. Použití jakýchkoli chemikálií nebo solí se v žádném případě nedoporučuje.

Stavby Kosnar

Chodník a zámková dlažba

Princip pokládky zámkové dlažby spočívá v „zapadnutí“ jednotlivých dlaždic do sebe. Jejich vzájemným spolupůsobením docílíte mimořádné stability a nosnosti, kterou oceníte zejména v místech, kde se pohybují auta, nebo je prostor jinak náročně namáhán.

Hlavními výhodami zámkové – chcete-li zámecké – dlažby jsou přiměřené pořizovací náklady, možnost umístění na kteroukoliv venkovní plochu, snadná mobilita, díky níž dlažbu lehce demontujete, a v neposlední řadě dobré odvodňovací vlastnosti. Povrch chodníků, kde byla použita zámková dlažba, je tak téměř vždy suchý.

V zimním období je třeba dbát na údržbu chodníku, a to zejména kvůli bezpečnosti. Ze široké škály materiálů, které jsou dnes na trhu, je nejlepší ten, který je protiskluzový a nenáročný na údržbu. Správná volba materiálu vám může ušetřit mnoho práce s jeho následnou údržbou případně nutnou obměnou.

Kontaktujte nás

petrkosnar@centrum.cz

+420 773 939 519

Želčany 37, Chválenice 33205

8:00 - 18:00

Napište nám